تولید لید بیشتر

تولید لید بیشتر با محتوای خوشه ای

تولید لید بیشتر تقریبا بخشی از دغدغه تمام کسب و کارهای آنلاینی است که می شناسم. اما شاید پیش از هر حرف دیگری راجع به رابطه محتوای خوشه ای و تولید لید بیشتر ، بد نباشد ابتدا کمی در مورد محتوای خوشه ای و مفهوم آن صحبت کنیم. اما به نظر من در کنار این عبارت بهتر است دو مفهوم دیگر  را نیز مد نظر قرار دهیم: ماتریس سمانتیک محتوا و محتوای بنیادی .

تولید لید بیشتر

ماتریس سمانتیک محتوا چیست؟  این عبارت ممکن است در وهله اول کمی ترسناک به نظر بیایید اما مفهوم پیچیده ای نیست. به وجود ماتریس سمانتیک محتوا زمانی که به دنبال مفهوم جستجوی معنایی (Semantic Search) بودم ، پی بردم. آن زمان به دنبال روشهای تولید لید بیشتر بودم.

ماتریس سمانتیک محتوا ( content semantic matrix) شاید توضیح ساده اش این باشد که در تولید محتوا توجه به کلمات هم معنا و مرتبط با آن محتوا نیز مهم است. مثلا اگر قرار است در مورد کتانی محتوایی تولید کنید شاید دقت به کلماتی که با آن سمانتیک دارند مانند “کفش” ،” کتونی” ، ” کفش ورزشی”  می تواند بسیار راه گشا باشد و حتی مسیر تولید محتوای ما را هدایت کند.

چرا باید به ماتریس سمانتیک محتوا توجه کرد؟

یکی از پروژه های بلند پروازانه گوگل ، این غول دنیای جستجو و تکنولوژی، رسیدن به جستجوی مکالمه ای یا conversational search است. یعنی با به کارگیری الگوریتم های پیچیده و یادگیری ماشینی به موتورهای جستجو قدرتی ببخشد که درست همانطور که ما انسانها با هم گفتگو می کنیم ، بتوانیم با موتور جستجو نیز صحبت کنیم.

محتوای بنیادی یا pillar content :

محتوا بنیادی محتوایی است که من اسم آن را ” نقشه راه ” گذاشته ام. این محتوا می تواند یک یا چندین برگه در وبسایت ما باشد که مخاطب ما را به سمت دیگر محتواهایی که در همان حوزه تولید کرده ایم هدایت کند.

به نظر من محتوای بنیادی یا pillar content در طول زمان و تولید محتوا شکل می گیرد و اغلب از “کمیت” زاده و خلق می شود. به عبارت دیگر ما اول تعداد زیادی محتوا حول یک تاپیک تولید می کنیم و بعد محتوای بنیادی تولید می کنیم که  همه آنها را بهم وصل می کند.

تولید لید بیشتر

محتوای خوشه ای یا cluster content چیست؟

تمام محتواهایی که ما در مورد یک تاپیک می نویسیم و  سپس آنها را به صفحه محتوای بنیادی خود لینک می دهیم ، تبدیل به یک خوشه یا cluster می شوند. بنابراین یک خوشه از یک محتوای بنیادی و تعدادی محتوای لینک شده به آن تشکیل شده است.

چرا این سه مفهوم را مطرح کردم؟

به نظر من این سه مفهوم بسیار به یکدیگر گره خورده اند و من در هر کدام ردپای آن دیگری را احساس می کنم. به گمان من کسی که می خواهد استراتژی محتوای سایت خود را تدوین کند  ، توجه به این سه مفهوم برای موفقیت آن یک ” باید ” است.

چرا محتوای خوشه ای به تولید لید بیشتر می انجامد؟

نکته اول : مخاطبی که در مورد یک موضوع و با یک سوال وارد سایت ما می شود ، وقتی با یک کلاستر محتوایی روبرو می شود، احتمال بیشتری دارد که از طریق لینک های داخلی به سایر صفحات سر بزند. در نتیجه احتمال یافتن محتوایی که نظر مخاطب یا بازدید کننده را تامین کند، بالاتر می رود.

نکته دوم: محتوای خوشه ای یا cluster content  ما را در تولید محتوا متمرکزتر خواهد کرد و در نتیجه احتمال اینکه بتوانیم تبدیل به یک مرجع در حوزه خودمان شویم بیشتر است. این کار در دراز مدت اثرات مثبتی بر رتبه صفحات و جایگاه ما در صفحات نتایج گوگل خواهد داشت. هر چه رتبه بالاتر باشد بازدید کننده بیشتری وارد سایت ما می شود و این به تولید لید بیشتری می انجامد.

نکته سوم: با محتوای خوشه ای  navigate  یا هدایت کردن بازدید کننده راحت تر خواهد بود. محتواهای ” جزیره ای” معمولا شانس بازدید کمتری پیدا می کنند تا محتوایی که جزئی از یک مجموعه است.

نکته چهارم: محتوای خوشه ای به سایت ما یک ساختار منظم می دهد که در غیاب آن کار معماری اطلاعات و چیدمان منوی ساخت دشوارتر است. هر چه راحتی کاربر را در حین چیدمان محتوا و شکل تولید محتوا بیشتر مد نظر قرار دهیم، رضایت بازدیدکننده را بیشتر تامین خواهیم کرد.

تولید لید بیشتر با محتوای خوشه ای
4.3 امتیاز از 14 رای

3 دیدگاه در “تولید لید بیشتر با محتوای خوشه ای”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *