content curation

content curation به سبک Digg

قبلا در پست ” content curation چیست؟  ”  راجع به content curation  صحبت کردم و گفتم که content curation  یا گردآوری محتوا یکی از روشهایی است که می توان با آن ارزش آفرینی کرد .

یکی از نمونه های موفق گرد آوری محتوا یا همان content curation سایت Digg است. Digg یک content curator  است که محتوایی که گردآوری می کند مجموعه ای  از اخباری است که در دنیای اینترنت پر مخاطب بوده اند. مثلا در حوزه خبر ، لینک آن اخباری را که بسیار پر مخاطب بوده است را به ترتیب محبوبیت برای مخاطب نمایش می دهد.

تصور کنید که به تکنولوژی علاقمندید اما شاید وقت روزانه تان اجازه نمی دهد که در میان مشغله های خود به این کنجکاوی تان بپردازید. curator هایی مانند Digg برایتان تعدادی از آن خبرهای داغ تکنولوژی را ردیف می کنند.

content curation به سبک Digg

مزایای content curation به سبک Digg :

– نفس این کار به تنهایی می تواند یک مدل کسب و کار باشد . شاید برای بسیاری از ما ایرانیان که رویکردمان به اخبار فقط سرک کشیدن به اخبار مختلف بدون عمیق شدن روی هر خبر است، یافتن تعدادی خبر در یک حوزه  برایمان جذاب باشد و حتی حاضر باشیم که به کسی که این کار را برایمان انجام می دهد پول بدهیم.

– این مدل تولید محتوا می تواند ثروت آفرین باشد. به هر حال دیر یا زود حجم اطلاعات وارد شده به فضای آنلاین آنقدر زیاد خواهد شد که عملا نیاز به content curation بیش از پیش احساس شود. تعداد کسانی که به محتوای گردآوری شده رغبت نشان می دهند در حال افزایش است. یعنی نیازی در حال شکل گیری است که می تواند به تولید ثروت و ارزش بینجامد. به هر حال همین که کسانی مانند پیر امیدیار  یا شرکتهایی مانند گوگل به سرمایه گذاری در Digg ابراز تمایل می کنند می تواند نشان دهنده این باشد که حتی سرمایه گذاران نیز تصورشان موفقیت احتمالی این مدل کسب و کار است. داده ها نیز نشان می دهند که اشتباه نکرده بودند و digg در مدت زمان کوتاهی به یک استارتاپ چند میلیون دلاری تبدیل شده است.

– content curation به سبک Digg می تواند ما را از محتواهایی که وایرال می شوند با خبر می کند و دیگر نیاز به جستجو در این زمینه نیست. اصلا خود کلمه dig به معنی ” بیرون کشیدن” یا ” کنکاش کردن ” است. خوب یک نفر قبلا این کند و کاو را در اینترنت انجام داده است و ما از محصول جستجوی او بهره می بریم.

معایب content curation به سبک Digg :

– اینکه کسی از بیرون بیاید و برای ما لیستی از اخبار تهیه کند ، چه بخواهیم و چه نخواهیم ، سلیقه گردآورنده یا curator  در انتخاب اخبار و لینک ها را در خود دارد و از بدتر اینکه سلیقه جمعی از افرادی که ” عوام ” نامیده می شوند محبوبیت لینک ها موثر است. عامه مردم معمولا علاقه به خبرهایی نشان می دهند که جذابیت نقل کردن مجدد داشته باشند و این وسط ممکن است اخبار دقیق و معتبر از دور خارج شوند و اصلا فرصت رقابت با اخبار زرد را نیابند.

– به نظر من یکی از معایب content curation به سبک Digg امکان ” دستکاری” رای و نظر کاربران است. به هر حال این روزها اخبار مبنی بر جهت دادن آرا در انتخابات یا ایجاد سوگیری های منفی با هدف تخریب افراد ، کم شنیده نمی شوند. وقتی عادت به مصرف اخبار از چنین منابعی برای ما ایجاد شود ممکن است دیگر زحمت چک کردن اخبار و اعتبار سنجی آنها را به خودمان ندهیم. تجربه نشان داده است که این عادتها نقاط خوبی برای سواستفاده کنندگان احتمالی بوده اند.

content curation به سبک Digg
2.8 امتیاز از 4 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *