بازاریابی محتوا یا درونگرا؟

بازاریابی محتوا یا درونگرا؟

در پست قبلی  دو دیدگاه متفاوت در مورد بازاریابی محتوا و بازاریابی درونگرا را مطرح کردم. چون موضوع مهمی است در این پست مقایسه ای بین بازاریابی محتوا و بازاریابی درونگرا ، بازاریابی جاذبه ای ، بازاریابی اجازه ای یا هر ترجمه دیگری که از آن در دست است انجام دهم. اما شاید قبل از آن بد نباشد که برخی از تعاریفی که از بازاریابی محتوا و درونگرا وجود دارد را با هم مرور کنیم. سوال کلیدی این که : بالاخره  بازاریابی محتوا یا درونگرا؟

 بازاریابی محتوا یا درونگرا؟

 

بازاریابی محتوا یا درونگرا؟

 

تعریف Hubspot   از بازاریابی درونگرا :

” به جای خرید تبلیغات ، لیست ایمیل یا تماس ، بازاریابی درونگرا بر تولید محتوای آموزشی در مورد محصولی که شما می فروشید متمرکز می شود تا از این طریق افراد بیشتری را به وبسایت شما هدایت کند.”

اگر مفهوم قیف فروش را در ذهن بیاوریم که در دهانه آن بازدید کننده ها و در انتهای آن مشتریان وفادار قرار دارند، به نظر می رسد که بازاریابی درونگرا بیشتر بر بالای قیف فروش متمرکز است. جایی که قرار است ترافیک بیشتری به سایت ما جذب شود و لید یا مشتری راغب بیشتری تولید گردد.

بازاریابی محتوا اما هدفی جز ایجاد مشتریان وفادار برای یک کسب و کار ندارد. بنابراین به جای تمرکز بر کسانی که هنوز کسب و کار ما را انتخاب نکرده اند به کسانی می پردازد که قبلا حداقل یک بار  محصول ما را امتحان کرده اند.  شاید دلیل این تمرکز تحقیقاتی است که نشان می دهد : ” هزینه ایجاد یک مشتری جدید 5 برابر نگه داشتن مشتری های قدیمی است.”

در نتیجه :

” 5% بیشتر مشتری را حفظ کنید تا بین 25 -95 % بیشتر سود کسب کنید”  هاروارد بیزینس اسکول HBS  (منبع)

حفظ مشتری از آن نکاتی است که برای کسب و کارهای مختلف معنی متفاوتی خواهد داشت. برخی از کسب و کارها با ارسال کدها یا کوپن تخفیف سعی در ایجاد یا تقویت حس وفاداری دارند . این استراتژی کسب و کارهایی مانند تپسی یا فیبدبو ( که گویا جدیدا به فیدیبوک تغییر نام داده )است. برخی دیگر با فرستادن خبرنامه حاوی محتوای آموزشی سعی در ایجاد ارزش برای مشتری و حفظ او دارند. برخی از کسب و کارهای حوزه گردشگری و فروش بلیط با ارسال ایمیل اقدام به دادن آفرهای سفر با قیمت های ویژه می کنند و با ارسال محتوا راجع به نقاط مقصد و اضافه کردن به اطلاعات خوانندگان برای ایجاد ارزش و وفاداری نزد مشتری با هم رقابت می نمایند.اغلب کسب و کارها به خصوص در ایران، تیم تولید کننده محتوا دارند، اصول بهینه سازی برای موتورهای جستجو یا SEO را رعایت می کنند. سایت های آنها ساختار و طراحی خوبی دارد. اما اینها فقط بازدید کننده ایجاد می کنند‌ .

بازاریابی محتوا یا درونگرا؟

به راستی چه چیزی یک بازدید کننده گذری و غریبه را به یک دوست وفادار و مشتری بی نظیر برای کسب و کار تبدیل می کند‌؟

بازاریابان محتوا در این مرحله معتقدند که تمرکز بر “نیاز ” بازدید کننده یا مشتری و یافتن ” نقاط درد ” یا Pain point های آنها می تواند برای مشتری ایجاد ارزش و حس خوب از فرایند جستجو در سایت ما را رقم بزند. نقاط درد جاهایی است که شاید گاه برای هر مشتری با دیگری فرق داشته باشد. اما کافی است این دغدغه صاحب کسب و کار و تیم او باشد. تولید محتوا برای آن نقاط درد یا نیازها می تواند بازدید کننده را به لید و مشتری راغب را به مشتری وفادار تبدیل کند.

 نقدهایی که به ناکافی بودن بازاریابی درونگرا می شود دلیل بر ناکارامدی این موضوع در فرایند فروش به مشتری نیست. بلکه تاکید منتقدان بر دراز مدت فکر کردن و دیدن اهداف و دورنمای آن است که اهمیت دارد. یعنی به جای آنکه تا بازدیدکننده وارد سایت شد و خریدی انجام داد، به دنبال نفر بعدی باشیم ، تمرکزمان را بر مشتریانی که به ما پیوسته اند از دست نداده و در اقنای نیاز آنها بلندپروازانه تر فکر و برنامه ریزی کنیم. به هر حال به مشتری که قبلا یک بار خرید کرده است راحت تر می توان محصول دیگری فروخت تا به کسی که تازه گذارش به کسب و کار ما افتاده است.

بازاریابی محتوا یا درونگرا؟
5 امتیاز از 3 رای

One Reply to “بازاریابی محتوا یا درونگرا؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *