بازاریابی درونگرا : لازم اما ناکافی

داشتم به تفاوت بازاریابی محتوا (content marketing)  و بازاریابی درونگرا (inbound marketing) فکر می کردم . برایم جالب بود که دو نظر قابل تامل در این حوزه وجود دارد : اول تیم hubspot  هستند که از اساس ورود عبارتی به نام بازاریابی درونگرا و جا افتادن آن در فضای مارکتینگ کار آنهاست. و دوم جو پولیتزی و تیم  CMI که اتفاقا آنها هم نقش مشابهی را برای  عبارت بازاریابی محتوا content marketing بازی می کنند. بخش جالب داستان این است که تیم hubspot  تحقیقی انجام داده است و در آن از marketer  های مختلف در مورد رابطه بازاریابی محتوا و بازاریابی درونگرا پرسیده شده است . و آمار آنها نشان می دهد که اکثر آنها بازاریابی محتوا را زیر مجموعه بازاریابی درونگرا می دانند . به استناد این تحقیق هاب اسپاتی ها نقش بازاریابی درونگرا را همه جانبه تر از بازاریابی محتوا می دانند. ولی بخش بامزه ماجرا این است این را بر جو پولیتزی خوش نیامده است و در مقاله ها و حتی پادکست هایش به این نکته اذعان کرده است که بازاریابی درونگرا اهمیت دارد اما نقش آن شبیه آوردن توپ تا پشت محوطه جریمه در فوتبال است ( البته او فوتبال آمریکایی را گفته است که من چون در مورد آن هیچ نمی دانستم ، با همان فوتبالی که می شناختم مثال را شبیه سازی کردم.). بازاریابی درونگرا گل کننده توپ نیست.

شاید بحث در نگاه اول خنده دار به نظر بیاید و حتی کمی متعصبانه. اما شنیدن و خواندن دلایل هر کدام برایم جالب و قابل تامل به نظر آمد. وقتی به برآیند حرف های دو گروه نگاه می کنم به نظرم می آید که جو پولیتزی دفاع بهتری از بازاریابی محتوا کرده است.

اینفوگرافی زیر  بیان کننده دیدگاه پولیتزی در مورد نقش بازاریابی محتوا است. او تبدیل یک بازدید کننده معمولی به یک مشتری عاشق محصول و خدماتمان را شامل 7 مرحله می داند و معتقد است بازاریابی درونگرا تنها تا سه مرحله نقش کلیدی دارد اما بازاریابی محتوا از اول تا به آخر داستان درگیر فرایند فروش است.  در این اینفوگرافی نقش بازاریابی درونگرا تا پیش از انجام فروش در نظر گرفته شده است.

 

بازاریابی درونگرا : لازم اما ناکافی
5 امتیاز از 2 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *