بازاریابی محتوا به سبک داوود

هر مقاله بازاریابی محتوایی را که باز کنید از اهمیت استراتژی بازاریابی محتوا و بازاریابی محتوا برای کسب و کار صحبت می کند. اما در آموزش بازاریابی محتوا به کسانی که به آن نیاز دارند اغلب یادگیری در سطح تولید محتوا و محتوا باقی می ماند. در کتاب بازاریابی محتوا ی جو پولیتزی ( .Content Inc ) اما به نکته ای اشاره شده است که شاید در خوانده های ما مغفول مانده باشد و آن ایده بازاریابی محتوا بدون نیاز به محصول است.

جو پولیتزی کتاب را با داستان داوود نبی و نبرد او با جالوت آغاز می کند. جالوت کسی است که در جنگاوری و استفاده از ادوات جنگی نام آور است. داوود در عوض یک جوان کوچک جثه و لاغر اندام که به نظر می رسد در برابر جالوت هیچ شانسی نداشته باشد. اما همان طور که شاید همه ما می دانیم جنگ در آغاز کار شروع نشده مختومه می شود و جالوت با پرتاب سنگ داوود کشته می شود.

این داستان چه ربطی به بازاریابی محتوا دارد؟ در نگاه اول شاید بی ربط به نظر بیاید اما بیایید به این نکته دقت کنیم: ” داوود بازی دیگری انجام داده بود.” مدل جنگی او رایج و مرسوم میدان نبرد نبود و حداقل آن این است که جنگاوران در زمان قدیم یا حتی این روزها با دست به سمت هم سنگ پرت نمی کنند. اما داوود با همین استراتژی عملا ورق را بر می گرداند. بازاریابی محتوا نیز آن ” بازی” دیگر است. جایی که همه به شیوه های مالوف مشغول رقابت در “اقیانوس” های قرمز شده از خون رقبا هستند، بازاریابی محتوا می تواند یک “اقیانوس آبی ” دلپذیر باشد.

شاید با فراگیر شدن مفهوم استراتژی محتوا و بازاریابی محتوا به نظر بیاید که عرصه رقابت در این حوزه نیز در حال تنگ شدن است. اگر همه از یک زاویه به محتوا نگاه کنیم و یک مسیر تکراری و پاخورده را انتخاب کنیم، رقابت نفس گیر و حتی ممکن است بی نتیجه باشد. اما جو پولیتزی یک ایده جالب و قابل تامل مطرح می کند:

اول مخاطب ایجاد کنید و بعد محصول بسازید.

با مفاهیم بازاریابی کلاسیک که همه تشویق کننده به تولید محصولاتی هستند که پاسخ به یک نیاز خاص باشند، این توصیه جنس کاملا متفاوتی دارد‌. این جمله زیربنای مدلی است که  Content Inc نامیده می شود و در ادامه و پست های بعدی از آن بیشتر خواهم گفت.

کتاب Content Inc پر است از مثالهای زیاد از کسب و کارهایی در سطح بین المللی که با تولید محتوا ( کلیپ، وبلاگ ، پادکست و …) مخاطبان بی شماری جذب کرده اند. سپس تولید کننده محتوا محصولات خود را به آن جامعه هدف فروخته است.

به نظر من یکی از آفت های بازاریابی محتوا طمع کردن در جذب مخاطب است. ما اغلب وسوسه می شویم که حرفمان را به گوش عده بیشتری برسانیم و تعداد زیادی مشتری خدمات ما باشند. اما این در فضای رقابتی امروز نه شدنی است و نه ارزان تمام می شود. شاید بهتر باشد که ۱۰۰۰ نفر باشند که تحت هر شرایطی به دنبال خدمات یا محصولات و حرفهای ما باشند تا اینکه میلیونها نفر اسم ما را بدانند اما راهی دکه رقیبان شوند.

بنابراین ایده niche audience یا مخاطب خاص شاید همان باشد که در بازاریابی محتوا به آن نیازمندیم. مخاطبانی که ما را انتخاب کرده اند و ما به دنبال ” رفع نیاز” ی از آنها هستیم که در دایره مهارت یا دانش ماست. در پست ” چطور لید تولید کنیم؟ ” به برخی از راههای رسیدن به این مخاطبان پرداخته ام.

حال سوال کلیدی برای ما شاید این باشد که آن ” بازی دیگر” برای ما چه می تواند باشد؟ آن سنگ داوودی که پیشانی بازار را هدف بگیرد و بر آن چیره شود و تکه ای پر سود از آن را نصیب کسب و کار ما کند.

 

 

بازاریابی محتوا به سبک داوود
4.8 امتیاز از 4 رای

One Reply to “بازاریابی محتوا به سبک داوود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *