تگ گذاری محتوا

تگ گذاری محتوا و اشتباهات من

آنچه در این پست در مورد تگ گذاری محتوا می خوانید فقط یک تجربه شخصی است و ممکن است از دید تخصصی حتی کاملا غلط باشد. اما آن را صرفا به عنوان یک تجربه ثبت می کنم تا بعدها دوباره به آن برگردم.

تگ گذاری محتوا چیست؟ این سوالی بود که من به جای اینکه اول کار آن را از خودم بپرسم بعد از مرتکب شدن خطا تازه از خودم پرسیدم . بنابراین به عنوان یک پیشنهاد این را از من قبول کنید : پیش از اقدام به برچسب گذاری محتوا ابتدا کاملا در مورد برچسب محتوا و روشهای صحیح تگ گذاری محتوا مطالعه کنید .

وقتی شروع به وبلاگ نویسی کردم خیلی خام دستانه شروع به تگ گذاری مطالب سایت کردم. در آن زمان ( یعنی چند ماه پیش) از شوق هر چه سریع تر دیده شدن توسط گوگل ، طوری برچسب گذاری محتوا را انجام دادم که اگر حتی بدون کوچکترین دانشی در مورد تگ گذاری محتوا ، مقداری فکر کرده بودم ، متوجه می شدم که تا چه اندازه در اشتباه هستم.

بیایید کمی به عقب برویم.

یکی از مواردی که گوگل در مورد آن در رتبه بندی صفحات و انواع محتوا ، به شدت حساسیت نشان می دهد اوریجینال بودن محتوا است. بنابراین محتوای کپی یا تخصصی تر آن  duplicate content در سئو جدی است .

وقتی  تولید محتوا را آغاز کردم درست مانند رفیق شرک که عبارت ” گل آبی ، پرچم قرمز ” را، که آدرسی در آن داستان بود، تکرار می کرد  ( منظور از رفیق شرک همان الاغ دوست داشتنی است. :دی ) من هم مدام نگران بودم که مبادا محتوای duplicate شده سر از وبلاگ من در بیاورد. اما خبر نداشتم که خودم اسلحه را داخل دهانم گذاشته ام و حتی شلیک های ریزی هم انجام داده ام.

بعد از چند هفته از شروع پست گذاری در سایتم ، از ابزار siteliner استفاده تا کردم تا بدانم اصلا محتوای duplicate  دارم یا خیر.

راستش دیدن عدد 16% ابدا به مذاقم خوش نیامد. دیدن لیست محتوای تکراری از آن هم بدتر بود. تعداد زیادی از آنها مربوط به تگ هایی بود که استفاده کرده بودم.

برچسب گذاری محتوا

داخل پرانتز بگویم که در مورد این عدد فکر می کنم بخشی از آن مربوط به سبک نگارش من است. شیوه جمله بندی و دامنه لغات مورد استفاده من برای پست نوشتن نیز شاید شامل این درصد باشد. اما بخش دیگر آن مربوط به تگ های تکراری در محتواهای تولید شده است.

تگ گذاری محتوای سایت

اما نتایج من از این شیوه غلط تگ گذاری:

 • وقتی هنوز محتوای زیادی تولید نکرده ایم بهتر است تگ گذاری انجام ندهیم. اما اگر وسوسه شدیم و نتوانستیم جلوی خودمان را بگیریم و تعدادی برچسب روی آن محتوا قرار دادیم ، تولید محتوای مربوط به تگ را در اولویت بالاتر قرار دهیم.
 • وقتی یک محتوا با چند برچسب داریم ، به نظر می آید گوگل برای هر کدام از تگ های به کار رفته همان محتوا را نشان می دهد. یعنی اگر برای یک پست 4 برچسب استفاده کرده باشیم و محتوای دیگری در کار نباشد، ما برای نتایج هر 4 تگ ، چهار صفحه خواهیم داشت با یک محتوا. با تعریفی که من از duplicate content  در ذهن دارم ، این کار مصداق صفحات تکراری با محتوای تکراری است و احتمالا مشمول پنالتی گوگل خواهد بود.
 • به نظر من بسته به مسیر تولید محتوا ، مهم است که یک تعداد بهینه در ذهنمان برای تعداد تگ های هر پست داشته باشیم. مثلا اگر قرار نیست فعلا راجع به موضوعی بیشتر از چند پست محتوا تولید کنیم ، در استفاده از تگ و برچسب محتوا کمی خساست نشان دهیم تا مجبور نشویم برای آنها محتوای جدید تولید کنیم.

 

من برای شروع مطالعه در مورد تگ گذاری محتوا از وب فارسی شروع کردم و به جز این چند مورد به نظرم بقیه بی محتوا آمدند. بنابراین اگر مطلب مفیدی پیدا کردید که از زیر سرچ های من رد شده است ممنون می شوم که لینک آنها زیر همین پست قرار دهید تا آن را به مطلب اضافه کنم.

به نظر خودم بهترین مطالبی که در مورد تگ گذاری در وب فارسی دیده ام شماره های 1 و 2 هستند. دو تا لینک 3 و 4 هم برای شروع و آشنایی اولیه با مفهوم تگ گذاری مناسب هستند.

1- پست درباره تگ گذاری از سایت روزنوشته های محمدرضا شعبانعلی

2- پست برچسب گذاری محتوا از سایت متمم

3- پست برچسب گذاری از سایت وبسیما

4- پست سایت آرکامپ

تگ گذاری محتوا و اشتباهات من
4.7 امتیاز از 3 رای

One Reply to “تگ گذاری محتوا و اشتباهات من”

 1. حمید طهماسبی

  سلام
  خیلی کوتاه و عصاره ای بود
  به نظر من هم کاملا درست میاد (من به عنوان یک خواننده ساده)
  خودم سعی می کنم یک اکسلی از تگ های سایتم داشته باشم و هر کدام که فقط یک پست به آن اختصاص دارم را در اولویت استفاده بگذارم. تجربه من هم به من نشان داده بهتر است تگ گذاری را مثلا 6 ماه به 6 ماه انجام دهیم تا تگی از دستمان در نرود که فقط به یک پست اختصاص یافته باشد. البته نا گفته نماند که مدیریت تگ ها واقعا سخت است و نیاز به یک نظم شخصی جدی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *