الگوریتم جدید گوگل 2018

الگوریتم جدید گوگل (2018) و اثرات آن بر بازاریابی محتوای کسب و کارها

الگوریتم جدید گوگل (2018) در بین صاحبان سایتها و کسب و کارها همهمه ای به راه انداخته است.

این اواخر آنقدر عباراتی نظیر آخرین الگوریتم گوگل ، جدیدترین الگوریتم گوگل ، آپدیت جدید گوگل 2018 ، تغییر الگوریتم گوگل ، الگوریتم جدید گوگل و … شنیده ام که راستش تصمیم گرفتم کمی جستجو کنم و ببینم ماجرا چیست.

مساله فقط یک کنجکاوی ساده نیست. برخی از دوستانم که کسب و کارهای مبتنی بر بازاریابی محتوا دارند از کاهش رتبه صفحات شان بعد از الگوریتم جدید گوگل نگرانند. ظاهرا سرچ ارگانیک برخی از سایتها نیز کاهش چشمگیری نشان داده است و حتی بعضی دیگر در نهایت تعجب به صفحات دوم به بعد نتایج گوگل منتقل شده اند.

آپدیت جدید گوگل

چرا الگوریتم جدید گوگل این همه سر و صدا به پا کرده است؟

شاید تصور عمومی این باشد که گوگل هر چند وقت یک بار دست به آپدیت الگوریتم های خود می زند، اما آپدیت الگوریتم گوگل در هر سال به 500- 600 بار می رسد. (منبع)

اما یک تفاوت بین آپدیت الگوریتم گوگل در دفعات مختلف وجود دارد. آن تفاوت این است که گاهی الگوریتم جدید گوگل  و آپدیت آن توسط گوگل تایید  می شود و گاه گوگل پاسخی مبنی بر تایید آن آپدیت خاص نمی دهد.

علت توجهات بسیار زیاد به این الگوریتم جدید گوگل (2018) در دو نکته است:

1- این آپدیت جدید گوگل توسط آنها تایید شده است.

2- این آپدیت بسیار وسیع و مهم بوده است و از آن به broad core algorithm update  یاد می کنند.

متخصصان موتورهای جستجو و افرادی که تغییرات الگوریتم گوگل را دنبال می کنند از روی مقیاس های عددی و اعلام خود گوگل این تاریخ ها را برای الگوریتم های جدید و آپدیت گوگل ، نقاط اوج می دانند ( منبع):

 • 1 اگوست 2018 را تاریخ core algorithm update می دانند ، بنابراین شاید بد نباشد که داده های عددی سایت خودمان را در این تاریخ بررسی کنیم. این آپدیت جدید گوگل را در فضای آنلاین Medic می نامند. این نام توسط گوگل انتخاب نشده است و صرفا به دلیل اینکه بیشترین سایت های متاثر از این آپدیت ، مدیکال یا پزشکی بوده اند این نام را به خود گرفته است.
 • 24 جولای 2018 تاریخی است که الگوریتم های مربوط به پروتکل HTTPS صورت گرفته است. از بعد از این تاریخ گوگل سایت هایی که HTTPS نباشند را غیر ایمن رتبه بندی می کند و برای آنها پنالتی در نظر می گیرد.
 • 9 جولای 2018 الگوریتم های مربوط به ” سرعت روی موبایل” را آپدیت کرده است.
 • 14 ژوئن 2018 گوگل در نتایج صفحات به طرز چشمگیری سایت هایی که حاوی ویدئو در مورد کوئری مورد نظر بوده اند را در اولویت قرار داده است. سایت MOZ  با مقیاس MOZcast  به این آپدیت نرخ رشدی حدود 60%+ را اختصاص داده است.
 • 26 مارچ 2018 گوگل آپدیت mobile- first index را عملیاتی می کند. به دلیل رشد استفاده کاربران از اسمارت فون ها ، این آپدیت نیز از نظر گوگل اهمیت بالایی برخوردار بوده است.
 • اما اکثر وبمسترها در تاریخ حدود 8-9 مارچ 2018 یک تغییر ناگهانی در داده های سایت های تحت بررسی خودشان مشاهده کرده اند که به نظر می رسد آپدیت مهمی بوده است. از این الگوریتم جدید گوگل با نام Brackets” Core Update’ نام می برند. جزییات زیادی راجع به آن توسط گوگل منتشر نشده است اما توسط گوگل تایید شده است. (منبع)

آپدیت الگوریتم گوگل

نکات مورد توجه در مورد الگوریتم جدید گوگل 

اولین و مهمترین نکته ای که در مورد این الگوریتم جدید گوگل توسط خود گوگل به آن اذعان شده است این است که :

” این آپدیت جدید در مورد مرتبط بودن محتوا (relevence) است و نه quality یا کیفیت”

آنچه از خوانده هایم متوجه شده ام این است که گوگل در این آپدیت جدید به دنبال پنالتی و جریمه سایت ها نبوده است و به گفته سخنگوی گوگل ” تمرکز بر پاداش دادن” به سایت هایی است که نسبت به دیگران رقیبان برای کوئری مورد نظر محتوای مرتبط تر و بهتری تهیه کرده اند. بنابراین به عادت دیرینه گوگل مبنی بر محتوای غنی و با کیفیت مجددا تاکید شده است.

به جمله زیر که در توییتر یکی از اعضای ارشد گوگل آمده است دقت کنیم :

As with any update, some sites may note drops or gains. There’s nothing wrong with pages that may now” perform less well. Instead, it’s that changes to our systems are benefiting pages that were previously under-rewarded….”

— Google SearchLiaison (@searchliaison) March 12, 2018

در این توییت عنوان شده است که: ” آپدیت گوگل در مورد پیج هایی نیست که عملکرد پایینی داشته اند، بلکه تغییرات در سیستم ما به نفع پیج هایی که قبلا به خوبی پاداش داده نشده اند ، کار می کند.”

بنابراین مداوما در توییت های آنها عنوان می شود که این آپدیت در مورد Fix  یا تعمیر و بهبود وضعیت سایت نیست بلکه مشخصا به محتوا و کوئری مرتبط به آن اشاره دارد. ( منبع)

چه سایت هایی بیشتر از الگوریتم جدید گوگل متاثر شده اند؟

اگر به داده هایی که ده لینک اول گوگل در مورد الگوریتم جدید گوگل منتشر کرده اند نگاهی بیندازیم ، یک مورد در تقریبا همه آنها مشترک است. و آن این است که سایت های مرتبط با سلامت و پزشکی بیشترین آثار منفی را از این آپدیت جدید گوگل دریافت کرده اند . به همین دلیل بین متخصصان این آپدیت Medic نامگذاری شده است.

بررسی سایت های مختلف یک موضوع را بر این متخصصان مشخص کرده است و آن اینکه سایت هایی که به جان و مال مردم مرتبط هستند ( اختصارا  your money and your life = YMYL) بیشتر دچار افت رتبه صفحات یا افت مقدار visibility  در SERP شده اند.

به عبارت دیگر هر کجا قرار باشد اطلاعات شخصی و یا مالی فرد ، مثل شماره کارت بانکی ، کد ملی و شماره کارت اعتباری فرد در سایتی وارد شود، گوگل با دقت بیشتری آن سایت و صفحه را کنترل می کند.

 رتبه های بعدی از نظر مقدار افت مربوط به سایت های E- commerce، فایننس،  مسافرتی که فروشنده بلیط یا … هستند می شود. شاید نگاهی به نمودار زیر بیشتر بتواند این موارد را نمایش دهد. ( منبع 1، منبع 2، منبع 3 )

اگوریتم جدید گوگل

خانم Marie Haynes که از متخصصان  مشهور در موتور جستجوی گوگل است در سایت خود سه فاکتور  ( Expertise, Authoritativeness, Trust) را از  Guideline  گوگل نام می برند که به اختصار EAT نامیده می شود.

به نظر ایشان سایت هایی که در این سه پارامتر یعنی تخصص ، اعتماد و اقتدار در آن حوزه مورد نظر ، قوی نباشند آنهایی خواهند بود که دچار آثار منفی می گردند.

نگاهی به مفهوم Near Duplicate  و Relevant Content  و نقش آن در الگوریتم جدید گوگل

برای کسانی که در مورد سئو و موتورهای جستجو تحقیق و مطالعه می کنند مفهوم Duplicate content  آشنا و ملموس است. محتوای تکراری و تکثیر شده و گاها کپی جزو دسته  Duplicate قرار می گیرند.

اما گروهی دیگر از Duplicate ها آنهایی هستند که عینا و دقیقا همان محتوا نیستند ، ولی جمله بندی و ترتیب بخش های محتوا در آن عوض شده است و همان زاویه دید از محتوای الگو را مورد بررسی قرار می دهد. به بیان دیگر آنچه که ما تصور می کنیم که با تغییر دادن فعل و جمله و … محتوای جدیدی خلق کرده ایم از نظر گوگل Near Duplicate است.

کارشناسان سئو و موتورهای جستجو معتقدند که این سبک تولید محتوا نیز نه تنها پاداشی ندارد بلکه از چشم الگوریتم جدید گوگل دور نخواهد ماند.(منبع )

Relevant Content :  بیشتر در مورد کلمات کلیدی و کوئری های مورد جستجو معنی پیدا می کند. بنابراین در پاسخ به یک سوال محتواهای تخصصی و با بیان سئوکاران long tail شانس بیشتری برای رتبه گرفتن در صفحات نتایج گوگل دارند. در این مورد مقیاس کاملا مقایسه ای خواهد بود ( درست مانند قبل) . بنابراین رقبا بیش از پیش باید ردگیری شوند.

با  الگوریتم جدید گوگل چه کارهایی برای بهبود اوضاع می توان انجام داد؟

راستش در این قسمت بیشتر به راهکارهای کلی و عمومی برخورد کردم اما شاید همین ها بتواند کمی به ما برای بهبود شرایط ایده بدهند.

سایت searchenginepeople  برداشت خود از گفته گوگل در توییتر را مشخصا اعلام کرده است که “fix”  کردنی برای رتبه های از دست رفته وجود ندارد. ” You Can’t “Fix” Lost Rankings”

پس چه کنیم ؟

 • یک بازبینی کلی روی سایت و محتوا انجام دهید.

کل سایت را از نظر فنی ، لینک ها و محتوا بررسی نمایید. اگر محتوای کپی شده ، بسیار کوتاه و غیر مرتبط دارید حتما فکری به حال آنها کنید. داخل محتوا لینک های شکسته را بررسی کنید. سرعت سایت ، سرعت روی موبایل ، ایندکس موبایل و … را چک نمایید.

دقت داشته باشد که شما تنها کسب و کار متاثر از این تغییرات نیستید. اما چنانچه رقیبی در رتبه صفحه رشد داشته است اول محتوای تولید شده توسط آنها و بعد محتوای خود را مورد ارزیابی قرار دهید.

 • بهترین مرجع برای دسترسی به اطلاعات خود گوگل است.

وبلاگ گوگل یک منبع خوب برای آشنایی با مدل ذهنی حاکم بر گوگل است. Guideline گوگل برای تولید محتوا یک رفرنس خوب برای درک بهتر محتوای با کیفیت از دید گوگل است.

 • اگر محتوای تکراری یا نیمه تکراری دارید ، به سمت تولید محتوای عالی بروید. متوسط و خوب به درد رتبه بندی نخواهد خورد.  

محتوای بلند و یا محتوایی که قابلیت تبدیل شدن به رفرنس را داشته باشد می تواند گزینه هایی مناسب باشد .

 • از بررسی رقیبان غافل نشوید. 

این جزو بدیهی ترین کارها در کسب و کار آنلاین است و نیاز به توصیه ندارد.

 • در بحث محتوا به خصوص محتواهای ضعیف راهکار کنونیکال را توصیه می کنند.  اگر قصد ساختن از نو دارید کلا آنها را حذف کنید.

راهکارهای ارائه شده در بالا بسیار کلی هستند. اما چون قصد داشتم چکیده ای از خوانده هایم باشند آنها را به همان شکل گفته شده در منابعم در اینجا نقل کردم.

الگوریتم جدید گوگل (2018) و اثرات آن بر بازاریابی محتوای کسب و کارها
4.9 امتیاز از 51 رای

14 دیدگاه در “الگوریتم جدید گوگل (2018) و اثرات آن بر بازاریابی محتوای کسب و کارها”

 1. Javid Garshasbi

  سلام خیلی عالی بود.
  من هم تو بسیاری از عبارات افت کرده ام. فکر می کنم به علت نداشتن https و ویدیو تو بعضی از پست هام هست.
  البته نکته بسیار هم اینه که باید ببینیم تو کلمه کلیدی مد نظرمون رقیبا چه کرده اند! یعنی تو خیلی از کلمات کلیدی کم رقابت صرفا با محتوای جامع می توان رتبه خوب بدست آورد. بین رقبایی که کلا از هر جهت ضعیف هستند منظورم هست.
  مهم ترین چیز اینه که تو نتایج جست و جو رقبا چه کرده اند.
  این برای من ثابت شده. الان تو خیلی از کلمه های کلیدی سخت رقبا خیلی دارند خوب کار می کنند و سایت های قدیمی افت رتبه شدیدی داشته اند.

 2. علیرضا

  سلام ..خیلی ممنون از این مطلب …ببخشی برای یک سایت موزیک باید چکار کرد ..چون هر کاری کنی نمیشه زیاد مطالب را تغییر داد

  • نیلوفر کشاورز

   راستش برداشتم از این الگوریتم جدید این بوده که سیستم مقایسه محتوای بسیار پیشرفته تری نسبت به گذشته دارد. بنابراین اینکه رقبای ما به خصوص آنها که رتبه های بالایی دارند محتوا را چطور و با دقت بر چه نکاتی آماده کرده اند برای ما می تواند یک راهنمای عالی باشد. عالی نه از این نظر که ما را به تقلید وادار کنه بلکه از این جهت که ما چطور می توانیم محتوایی بسیار بهتر و با مطرح کردن زاویه جدیدی از موضوع، آماده کنیم.

   من تخصصی توی حوزه موسیقی و بازار آن ندارم اما به عنوان یک مصرف کننده موزیک دوس دارم ببینم که ارائه دهنده اون، چیزی راجع به یک track موسیقی باقی نمونده که توی اون محتوا در موردش نگفته باشه. کلا وقتی جایی پیدا کنم که بتونه برام نقش رفرنس رو بازی کنه دیگه جای دیگه نمیرم.
   حدس می زنم این موضوع برای خوره های موزیک قطعا پر رنگ تر باشه.

   گاهی حتی شکل ارائه متفاوت هم می تونه برام جذاب باشه. مثلا سایت هایی که یک بخش موزیک رو به شکل دمو میذارن خیلی برای من دوست داشتنی اند . چون توی ۱۵ ثانیه دمو متوجه میشی میخوای اون موزیک رو گوش کنی یا نه.

 3. بابک

  بسیار جالب توجه بود. مطالب شمارو دنبال میکنم. ممنون بابت به اشتراک گذاری ایده هاتون

 4. سیرکل استپ

  سلام وقتتون بخیر این الگوریتم خیلی عالی هست ولی چون اکثر سایت ها از محتوای کپی پیست استفاده کردند خیلی تاثیر منفی برای سایتشون گذاشته ، خسته نباشید و ممنون بابت مطالب مفیدتون.

 5. فروش میلگرد اصفهان

  سلام من یک سایت آهن دارم که امیدوارم با محتوای خوب رتبه‌بندی خوبی پیدا کنه.

  • نیلوفر کشاورز

   توجه داشته باشید که محتوای خوب تنها یک بخش از دیده شدن و کسب رنک مناسب در گوگل است. مسائل فنی سایت و سئو تکنیکال نیز بخش های دیگری هستند که برای بودن در صفحه اول نتایج گوگل لازم اند. بنابراین پیشنهاد می کنم علاوه بر محتوای خوب به سایر نکات نیز توجه فرمایید.

 6. سئو

  سلام تشکر میکنم از اشتراک کذاری این مطلب کاربردیتون با توجه به این که تقریباً 60٪ از کل ترافیک در وب با جستجو در گوگل اغاز میشه اطلاع داشتن از تغییرات الگوریتم‌های گوگل می‌تواند به تولید کنندگان محتوا کمک کند تا مفهوم تغییر در رتبه‌بندی‌ها و ترافیک ارگانیک وب‌سایت‌ها را درک کرده و درنهایت بتوانند سئو سایت خود را بهبود دهند.و به اهدافشون سریع تر برسند

 7. میزان

  سلام، به نظر من محتوای تصویری مث اینفوگرافیک و ترقیب کاربر به مطالعه سایرمحتواها در رتبه بندی سایت در گوگل در اپدیت الگوریتم جدید بسیار تاثیر گذار شده
  اینم تجربه بنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *