بهینه سازی صفحه فرود

بهینه سازی صفحه فرود ( Landing Page Optimization )

بهینه سازی صفحه فرود یا Landing Page Optimization  چیست ؟ وقتی پای نرخ تبدیل یا conversion  در میان باشد بهینه سازی صفحه فرود سایت نیز اهمیت ویژه ای می یابد .

اگر کمی به عقب برویم شاید اول باید بدانیم :  صفحه فرود یا لندینگ پیج چیست ؟

صفحات فرود در واقع مقصدهای مختلف کاربر در سایت ما هستند که از طریق سرچ یا لینک و یا هر مسیر ممکن دیگری به آن رسیده است .

وقتی ما این صفحات را طوری طراحی می کنیم که هم هدف کاربر و هم هدف ما محقق شود ،  بهینه سازی صفحه فرود یا landing page optimization انجام داده ایم .

هدف نهایی   بهینه سازی صفحات فرود ، تولید lead  و افزایش نرخ تبدیل آن صفحات است. یعنی کاربر همان کاری را انجام دهد ( البته با انتخاب خودش ) که همان هدف اصلی ما از طراحی آن صفحه است. ( توجه :  بهینه سازی صفحه فرود تنها یکی از کارهایی است که برای تولید لید یا مشتری راغب انجام می شود . در پست ” چطور لید تولید کنیم ؟ ” در این باره بیشتر توضیح داده ام.)

 

چطور  بهینه سازی صفحه فرود را انجام دهیم؟

آنچه که در ادامه می خوانید نتیجه بررسی پانزده لینک اول وب انگلیسی است که در مورد  بهینه سازی صفحات فرود  نوشته شده است. از بین نکات مطرح شده آنهایی که به گمان خودم مفید تر بوده اند را انتخاب کرده ام .

بهینه سازی صفحه فرود

طراحی و چیدمان صفحه  با هدف  بهینه سازی صفحه فرود :

در طراحی صفحه فرود یا لندینگ پیج به نظر من توضیحات عکس زیر تا حد زیادی آنچه که لازم است انجام شود ، نشان داده شده است.

بهینه سازی صفحه فرود

منبع عکس : سایت formstack

در این عکس 9 آیتم در طراحی صفحات فرود را مدنظر قرار می دهد:

1- عنوان اصلی صفحه :

تیتر یا عنوان مطلب اولین برخورد مخاطب با محتوای ما است. این تیتر می تواند سرنوشت آن صفحه را مشخص کند. عنوان صفحه باید کوتاه ، واضح و سر راست باشد. یعنی مخاطب تنها با خواندن بتواند در مورد خواندن یا نخواندن محتوا تصمیم بگیرد.

2- عنوان فرعی صفحه:

اگر محتوا دارای عنوان فرعی است ، این عنوان باید تمام مشخصات گفته شده در مورد 1 را داشته باشد. علاوه بر آن کمی جزیی تر از تیتر اصلی باشد تا بتواند به مخاطب در انتخاب یاری رساند.

3- ادبیات و دستور زبان :

نگارش مورد استفاده در متن و عناوین باید صحیح و جذاب باشد. غلط املایی و دستوری بیشتر به نمادی از بی سوادی  و بی دقتی تولید کننده محتوا است. گاهی کاربران به محض برخورد با چنین مواردی ، سریعا صفحه را می بندند و قید خواندن باقی متن را می زنند.

4- استفاده از نشان یا نمادهای اعتماد:

یکی از آیتم هایی که می تواند به افزایش نرخ تبدیل منجر شود وجود علائمی است که اعتماد کاربر را جلب می کند . نماد های اعتماد الکترونیکی و یا گواهینامه های معتبر در سایت می تواند خیال کاربر را راحت کند و مطمئن شود که فضای امنی بر سایت حاکم است .

بهینه سازی صفحه فرود

5- کلیدهای CTA  یا اقدام :

قرار دادن کلید های call to action  یا CTA یک راه هدایت کاربر به اقدام بعدی یا رفتن به مرحله بعد است. قرار دادن آنها در صفحه به خصوص اگر جای مناسبی برای آن در نظر گرفته شود می تواند اثرات چشمگیری روی نرخ تبدیل داشته باشد.

توجه:  در مورد تعداد این کلید ها در صفحه واقعا باید با احتیاط عمل کرد. گاهی افزودن یک کلید بیشتر می تواند کاربر را از هدف نهایی دور کند. در مورد جای کلیدها نیز بهترین کار انجام تست هایی مانند A/B  است. بسته به نوع صفحه و فضای حاکم بر کسب و کار می تواند متفاوت باشد. یک ابزار مناسب برای این کار استفاده از ابزارهایی مانند  heatmap  یا hotjar است که نقشه اقدامات کاربر در صفحه را نشان می دهند.

در صورت تولید محتوای بلند می توان برای یادآوری به مخاطب ، در طول صفحه چندین بار کلید اقدام را تکرار کرد. دقت داشته باشید که جملات روی کلیدها تکراری نباشند و محل آنها جای مناسبی از محتوا قرار گرفته باشد.

6- کلمات مناسب روی CTA  :

انتخاب واژه مناسب برای کلید های اقدام واقعا می تواند چالش برانگیز باشد. اما برخی کلمات مثل ” رایگان ” ، ” فوری” و … می توانند تشویق کننده باشند. نکته مهم در مورد نوشته روی کلید این است که دقیقا به همان کار و یا جایی که قول داده اید ختم شوند.

7- لینک ها :

لینک های موجود در صفحه گاهی از خود آن صفحه مهم ترند. تعداد لینک ها در هر صفحه نباید آنقدر زیاد باشد که حواس کاربر را پرت کند و نه آنقدر کم که نشود کاربر را به سمت اقدام خاصی هدایت کرد.

8- مولتی مدیا:

قرار دادن  عکس ، ویدئو و … در یک صفحه ( اگر به درک محتوای پیج کمک کنند ) می تواند بسیار هم در بهینه سازی صفحه و هم بهینه سازی برای موتورهای جستجو اثرات مثبت داشته باشند.

9- لینکها و کلید های مورد نیاز بالای صفحه:

طراحی منو در سایت بایدطوری باشد که کاربر بتواند همه آنچه که ممکن است به آن نیاز پیدا کند را در بالای صفحه و بدون اسکرول کردن بیابد. بنابراین در طراحی صفحه به وقت کاربر و حوصله او توجه شود.

 فاکتورهای موثر  SEO  در بهینه سازی صفحه فرود :

سایت hubspot  در یک اینفوگرافی این فاکتورها را به شکل چکیده درآورده است . دوست خوبم حمید طمهاسبی نیز در پست سئو چیست؟ این موارد را به بهترین شکل توضیح داده است.

اگر خوب دقت نمایید این فاکتورها شامل عنوان سئو ، توضیحات متا ، عنوان یا تیتر محتوا ، سئو در سطح صفحات HTML ، layout صفحات و عکسها ، لینکهای داخلی و خارجی ، سهولت استفاده از ویدئو ها و عکس ها و در نهایت کلیدهای  CTA است. به نظر من این موارد تلفیقی از سئو و UX  هستند که می بایست رعایت شوند.

بهینه سازی صفحه فرود

ارزیابی و انجام تست های متعدد در بهینه سازی صفحه فرود :

یکی از بخش های مهم فرایند  بهینه سازی صفحه فرود ، چک کردن اثربخشی هر فاکتور بر روی نرخ تبدیل است. برای این کار می توان با ثابت نگه داشتن بقیه فاکتورها به ارزیابی یک مورد پرداخت. این کار با انجام تست A/B یا split test  ممکن است. گاهی نیز تست را می توان به شکل چند متغیره و به شکل پکیجی از گزینه های مختلف اثربخش بودن آن مجموعه فاکتور را ارزیابی نمود.

استفاده از pop- ups  یا pop- overs

پاپ آپ ها کاربردهای بسیاری دارند و ممکن است به دلایل متفاوتی روی صفحات فرود مورد استفاده قرار بگیرند. اما لازم است که در استفاده از آنها دقت و وسواس زیادی صرف شود. بین چیزی که ما قصد داریم در pop- up به مخاطب بگوییم و راحت بودن او در صفحه باید یک تعادل برقرار باشد. پاپ ای رقصان و اعصاب خردکن که مدام زیر کلیک و لمس صفحه توسط بازدید کننده می آیند ابدا حس خوبی ایجاد نمی کنند.

اگر به دنبال تکمیل لیست مخاطبان و اطلاعات شخصی آنها مثل ایمیل و … هستید Exit-only pop-over ها یا پاپ هایی که قبل از خروج باز می شوند ممکن است مخاطب پسند تر و حرفه ای تر باشند. یک تست A/B می تواند در این زمینه راهگشا باشد.

بدترین و از مدافتاده ترین  نوع پاپ آپ ها آنهایی هستند که از مخاطب سوال خنده داری مانند ” آیا قصد ترک صفحه را دارید؟ ” هستند. دنیای نت این روزها رشد خوبی داشته است. بنابراین به شعور مخاطب یا بازدید کننده احترام بگذاریم.

کاهش زمان لود شدن صفحات فرود

شاید بدیهی به نظر بیاید اما مدت زمانی که طول می کشد تا صفحات فرود شما لود شوند روی بسیاری از شاخص های  سایت شما مانند زمان ماندن ، بانس ریت  bounce rate ، تجربه کاربری تاثیر بگذارد. با توجه به اینکه الگوریتم های جدید گوگل روی mobile- first index  تاکید دارند و بسیاری از بازدید کنندگان از اسمارت فون ها استفاده می کنند، اهمیت سرعت لود شدن صفحه چند برابر شده است.

 

ادامه دارد…

بهینه سازی صفحه فرود ( Landing Page Optimization )
4.5 امتیاز از 2 رای

One Reply to “بهینه سازی صفحه فرود ( Landing Page Optimization )”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *