چطور لید تولید کنیم

چطور لید تولید کنیم؟

چطور لید تولید کنیم؟ این سوال واضح است اما یک جواب مشخص ندارد. روشهای تولید لید ، تولید مشتری راغب ، تولید سرنخ فروش ، lead generation یا هر اسم دیگر ، سوال مهمی در فضای کسب و کار آنلاین است. اینکه چطور لید بیشتری تولید کنیم تنها به یک فاکتور بستگی ندارد و هر کس که از نزدیک دستی بر آتش بازاریابی محتوا دارد قطعا بارها به آن فکر کرده است.

روشهای تولید لید  نسخه کلی نیستند که بشود آن را برای همه کسب و کارها پیچید. اما برخی اصول کلی در روشهای تولید مشتری راغب وجود دارد که می شود به آنها پرداخت و هر صاحب کسب و کاری به فراخور نوع بیزینس خود از آن بهره ببرد.

پست چطور لید تولید کنیم؟ قصد دارد به مرور به نکات و روشهای موثری که بزرگان این حوزه برای تولید لید یا مشتری راغب توصیه می کنند بپردازد. بنابراین این پست بارها آپدیت خواهد شد و تعداد نکته های آن افزایش می یابد.

سوال بالا در دل خود یک دغدغه مهم را جای داده است:  ” چطور مشتری پیدا کنیم ؟ ” و  هنگامی که او را یافتیم ” چطور مشتری جذب کنیم ؟ “

وقتی صحبت از تولید لید می شود اغلب توصیه ها در سطح توصیه های جنریک و عمومی باقی می ماند. برخی از این توصیه ها:

  • برای تولید لید محتوای با کیفیت تهیه کنید. ( به چه محتوایی با کیفیت می گویند؟)
  • برای تولید لید تیتر جذاب انتخاب نمایید. ( جذاب یعنی چه ؟ و جذاب برای کی؟)
  • برای تولید لید طراحی سایت باید خوب باشد. ( خوب یعنی چه؟) و …

و اما

چطور لید تولید کنیم؟

نکته اول : راجع به بازار هدف خود اطلاعات کسب کنید.

گاهی برای اینکه بفهمیم که: ” چطور لید تولید کنیم؟ ” باید تحقیقات زیادی در مورد بازاری که می خواهیم در آن فعالیت کنیم داشته باشیم. رقبای ما چه کسانی هستند؟ خدمت یا محصول ما را به چه شکلی ارائه می دهند ؟ مشتری های احتمالی ما چه نیازهایی دارند ؟ چطور می شود آن خدمت یا محصول را به شکل بهتر و متفاوتی عرضه کرد؟

یک نکته مهم در تولید لید یا تولید مشتری راغب این است که به ادبیاتی که مخاطب شما برای رفع نیاز خود به کار می برند آشنا باشید.

به عنوان مثال اگر من بخواهم مقاله ای راجع به اینکه ” چطور لید تولید کنیم؟ ”  بنویسم باید حواسم باشد که ممکن است مخاطب من به جای کلمه لید یا  lead ، از معادل های رایج تر  مثل مشتری راغب یا خیلی بازاری تر پاخور یا سرنخ استفاده کند. بنابراین دانستن زبان گفتاری مخاطب و کلماتی که برای سرچ به کار می برد اهمیت زیادی دارند. به این در زبان بازاریابی محتوا و سئو  کلمات کلیدی تجاری  می گویند. آنها را پیدا کنید و برای آنها محتوا تولید کنید چون اینها سوالات مشتری هستند. این کلمات را از related search  گوگل ، ادوردز و سایر ابزارهایی که چگالی کلمات کلیدی مرتبط را به ما می دهند ، قابل دستیابی هستند.

مثلا وقتی ما کوئری ” کاغذ دیواری ” را تایپ می کنیم  auto complete  گوگل سرچ های افراد را نشان می دهد. مثلا ” کاغذ دیواری قابل شستشو” یا ” کاغذ دیواری قیمت” جزو سوالات یا نیازهای مخاطبان است که در تولید محتوا باید لحاظ شوند.چطور لید تولید کنیم؟

نکته دوم: محتوای جدید و کپی نشده تولید کنید.

به نظر من فرق لید یا مشتری راغب و مشتری در این است که گروه اول چون هنوز تصمیم به خرید نگرفته اند راحت تر سرچ می کنند و ساده تر نظرشان تغییر می کند. بنابراین تصور کنید که در حال جستجو در لینک های اول گوگل فارسی دنبال جواب سوال خودش است. هر صفحه ای را که باز می کند همان محتوای قبلی را بدون حتی اندکی دخل و تصرف می بیند. بعد یک دفعه وارد پیج شما می شود. محتوایی در آن صفحه گذاشته اید که دیتاهای مرتبط با آن موضوع از منابع اوریجینال تهیه شده است. به سوالات احتمالی مشتری پرداخته است و سعی کرده است نیاز مشتری را به نیاز خودش که کسب رتبه در گوگل است ترجیح داده است. حتی اگر این محتوا ویژگی مثبت دیگری نداشته باشد ، همین دو مورد کافیست تا مخاطب متوجه تفاوت در این محتوا نسبت به بقیه بشود. بنابراین تصور نکنید که وقت گذاشتن برای تولید محتوای اوریجینال اتلاف وقت است.

نکته سوم : صفحات فرود را بهینه کنید.

یکی از نکات واضح اما کمی مغفول مانده در تولید سرنخ یا لید فروش ، بهینه سازی صفحه فرود است. در مطلب جداگانه ای که به این موضوع پرداخته شده است توضیح داده ام که چطور می شود صفحات فرود را بهینه سازی کرد. آن مطالب را تکرار نمی کنم.

فقط شاید یادآوری آن بد نباشد که صفحه فرود می تواند نقطه تصمیم گیری بازدید کننده برای ماندن یا رفتن از سایت ما باشد. خوب است طراحی ، چیدمان محتوا ، رنگ بندی ، سهولت و سادگی را در ذهن داشته باشیم و یادمان بیاید که کاربران این روزها آنقدرها حوصله و صبر ندارند. یک کلیک یا یک پاراگراف بیشتر به معنی مسیر طولانی تر برای بازدید کننده است.

همه تلاش ما در بهینه سازی صفحه فرود نگه داشتن مخاطب و تشویق او به عمل است. اما گاهی ما خود نادانسته مخاطب به جایی می فرستیم که نه قصد اوست و نه منافع ما در آن مقصد تعریف شده است. یکی از این موارد لینک های داخل صفحه اند. چرا باید در پاراگراف اول محتوای صفحه فرود ما چند لینک داخلی و خارجی باشد؟ مگر ما نمی خواهیم توی آن صفحه بماند و کار مشخصی انجام دهد؟ پس چرا او را نیامده به جای دیگری حواله می دهیم؟ برای قرار دادن لینک منابع ، سایر صفحات فرود و … عجله نکنید. مگر اینکه واقعا قصد مشخصی داشته باشید.

لازم به توضیح نیست که برای بهینه سازی صفحه فرود سئو کردن محتوا چه on- page  ، چه off- page  و چه تکنیکال ضروری است. در غیر این صورت ما از اول بازی را کلا درست متوجه نشده ایم.  این روزها اگر در نیمه بالای صفحه نتیجه گوگل ( شما بخوانید سه لینک اول) نباشیم تقریبا دیده نمی شویم. برای اینکه لید تولید کنیم باید برای کسب آن سه جایگاه طحمت بکشیم تا تازه به گزینه ها تبدیل شویم.

این پست ادامه دارد…

چطور لید تولید کنیم؟
4.5 امتیاز از 13 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *