اهمیت content curation

اهمیت content curation در بازاریابی محتوا

در باب اهمیت content curation این روزها زیاد از زبان متخصصان بازاریابی محتوا شنیده می شود. در اغلب همایش ها و رویدادهای مهم حوزه محتوا بر اهمیت content curation تاکید می گردد و برندها و کسب و کارها به سمت content curation یا محتوای گردآوری شده ، سوق داده می شوند.

برایم جالب بود که با توجه به جدید بودن خود بازاریابی محتوا ، چگونه می شود شاخه ای کوچک از آن تا این اندازه مهم شود؟

به نظرم رسید که در آن سوی مرزها مقوله بازاریابی محتوا دوران کودکی خود را سپری کرده است و زیر شاخه های آن در حال تبدیل شدن به حوزه های تخصصی مجزا هستند. بنابراین تکیه بر اهمیت content curation در فضایی مانند ایران که محتوا و بازاریابی محتوا تنها مدت کوتاهی است که بر سر زبانها افتاده است ( و هنوز همان را هم دقیق درک نکرده ایم) ، شاید صحبت از content curation  کمی لوکس به نظر بیاید.

پست مرتبط : content curation چیست؟

اهمیت content curation

سایت curata کتاب الکترونیکی منتشر کرده است که منبع من برای تهیه این پست بوده است.

شاید بد نباشد پیش از وارد شدن به بحث دلایل اهمیت content curation ، ابتدا کمی فضای حاکم بر محتوا را بررسی کنیم.

مخاطبان در عصر محتوا:

فلسفه پشت بازاریابی محتوا ، تولید محتوای مستمر و غنی است تا پاسخی به دردها و دغدغه های مصرف کننده آن باشد. همان چیزی که در ادبیات محتوا و مقاله های بازاریابی محتوا به pain points معروف است. اما مخاطبی که قرار است آن محتوا را دریافت کند ، یک ویژگی دارد که درمخاطبان عصرهای گذشته وجود نداشت. این ویژگی وصل بودن بسیار زیاد یا hyperconnected  بودن او به منابع گوناگون اطلاعاتی است. این hyperconnectivity یا فوق متصل بودن مخاطب به انواع محتوا چند نتیجه در پی داشته است:

  • افزایش سطح توقع مخاطبان در مورد کیفیت محتوا
  • احساس دانایی در او
  • امکان مقایسه انواع محتوا
  • کاهش مقدار اثرگذاری و کنترل تولید کننده محتوا بر تصمیم گیری مخاطب

 نتیجه بسیار مهم آن عدم کنترل کسب و کارها بر 70% سفر خریداران  در طی فرایند فروش است. به عبارت دیگر مشتری بالقوه پیش از رسیدن به آن برند یا محصول 70 درصد راه را طی کرده است بدون اینکه چیزی نظرش را اصلا جلب کرده باشد.

خریدار امروزی به سه نوع محتوا دسترسی دارد :

1- محتوای تولید شده توسط برند ( Brand- generated Content )

2- محتوای تولید شده توسط سایر مصرف کنندگان ( Consumer- generated Content )

3- محتوای تولید شده توسط رسانه ها ( Media- generated Content )

بنابراین با این حجم عظیم محتوا ، کار برای تولید کننده محتوا آنقدرها هم آسان نیست. منظورم هر محتوایی نیست، بلکه محتوایی که توانایی اثرگذاری بر تصمیم خریداران احتمالی را داشته باشد. اگر تداوم در تولید محتوایی که توان درگیر کردن مخاطب را داشته باشد را به این داستان بیفزاییم، می بینم که ابدا کار ساده ای در پیش نداریم.

وقتی نتوانیم به طور مستمر و با محتوای با کیفیت بسیار بالا و البته به روز ، مخاطب را حفظ کنیم ، عملا از رادار مخاطب محو شده ایم.تولید محتوا با مشخصات گفته شده بسیار گران است و نیاز به منابع زیادی دارد . پس برای ماندن در ذهن و گزینه های خریدار به فاکتورهای دیگری نیاز داریم.

پست مرتبط : content curation به سبک Digg

دلیل اهمیت content curation

دلایل اهمیت content curation در بازاریابی محتوا

  • برخلاف ایران که در آن بازاریابی محتوا هنوز جای کار بسیار دارد ، به نظر می رسد در برخی کشورها مانند آمریکا، فضای بازاریابی محتوا هر روز بیش از پیش رقابتی می شود. بنابراین به گفته Pawan Deshpande  بنیانگذار Curata  کسب و کارهایی که جزو اولین ها در ورود به فاز بازاریابی محتوا بودند، ROI بالاتری را تجربه میکردند. بنابراین در این فضای رقابتی content curation می تواند یک ابزار مفید برای رقابت مؤثر و کارآمد باشد.
  • مخاطبان امروزی اشتهای عجیبی برای مصرف محتوا با فرمت ها و ادبیات مختلف دارند و حتی اگر با کیفیت ترین محتوای کره زمین را تقدیم آنها کنی باز هم به دنبال محتوای مکملی برای مقایسه می گردند. این میل بالای آنها برای دیدن زوایای دید گوناگون کار تولید محتوا را به شدت سخت کرده است. یکی از دلایل اهمیت content curation در این است که کمک می کند ما تا حدی این اشتها را جوابگو باشیم.

خروجی این پاسخگویی به نیاز مخاطب ،جلب اعتماد او خواهد بود. و این باور را برای او تقویت می کند که علایقش مهم هستند. این اعتماد در نهایت منجر به وفاداری مخاطب یا خریدار احتمالی می انجامد.

  • یکی از دلایل اهمیت content curation این است که هزینه تمام شده تولید و انجام آن کمتر از محتوای صفر کیلومتر است.

5 چالش بزرگ بازاریابی محتوا و کلیدی به نام content curation

در گزارش 2015 B2B content marketing benchmarks budgets and trends l مدیران کسب و کارها 5 چالش خود را در به کار گیری بازاریابی محتوا و ابزاری به نام محتوا به شرح زیر بیان می کنند:

1- تولید محتوای جذاب (54%)

2- تولید محتوای مستمر (50%)

3- تولید محتوای متنوع (42%)

4- کمبود بودجه (41%)

5- وجود فاصله میان دانش و مهارت تیم داخلی (34%)

جالب است بدانیم که راه حل بسیاری از این چالش ها را متخصصان برگزاری این رویداد content curation می دانند. در واقع محتوایی که دیگران تولید کرده اند و curate کردن آن ( افزودن به کیفیت کلی آن ) می تواند هم ارزانتر و متنوع تر باشد و هم با انتخاب محتواهای با کیفیت از منابع مختلف استمرار و جذابیت را حفظ کنیم. علاوه بر اینکه می توانیم با content curation پلی بین داشته ها و نداشته های تیم محتوای خود بزنیم.

اهمیت content curation در بازاریابی محتوا
4.4 امتیاز از 5 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *