انتخاب پلتفرم مناسب برای بازاریابی محتوا

2 فاکتور مهم در انتخاب پلتفرم مناسب برای بازاریابی محتوا

انتخاب پلتفرم مناسب برای بازاریابی محتوا ، جزو اولین قدم های کسب و کار مبتنی بر محتوا است. قبلا در پست مدل Content Inc توضیح داده شد که یک مرحله مهم از اجرای این مدل انتخاب پلتفرم مناسب برای بازاریابی محتوا است. همان مرحله ای که Building the Base نامگذاری و نمایش داده شده است.

 

بازاریابی محتوا و پلتفرم مناسب

 

در انتخاب این پایگاه یا فونداسیون اصلی برای تولید محتوا لازم است که چند نکته را از قبل مشخص کنیم:

  • اول اینکه مخاطبان هدف ما کجاها هستند و ما آنها را در کدام پلتفرم راحت تر می توانیم پیدا کنیم؟
  • دوم اینکه نوع محتوای تولید شده توسط ما در کدام پلتفرم ها راحت تر دیده می شود؟
  • سوم اینکه سهم و قدرت ما در مدیریت مخاطبان تا چه اندازه است؟
  • چهارم اینکه ارزش مخاطب به دست آمده در آن پلتفرم موردنظر برای کسب و کار ما تا چه اندازه است؟

مطمئن هستم که به این لیست می توان موارد بیشتری افزود اما هدف من در این پست تکمیل این لیست نیست.بلکه قصد دارم برخی از موارد بالا را کمی بیشتر بررسی کنم .

به نظر من 2 فاکتور مهم در انتخاب پلتفرم مناسب برای بازاریابی محتوا دو مورد آخر است. بنابراین دو کلمه کلیدی آن دو گزینه  کنترل  و  ارزش هستند.

دسترسی  و کنترل

ما برای ارائه محتوای خود نیاز داریم که به مخاطبان خودمان دسترسی داشته باشیم.  اینکه کدام پلتفرم این فرصت را در اختیار ما قرار می دهد ، بی شک در انتخاب کانال ارتباطی ما موثر است. اما در عین حال مهم است که توانایی کنترل کردن محتوا و مخاطب خود و هدایت آنها به سمت آنچه که آنها نیاز دارند را در دست داشته باشیم. قطعا هدایت مخاطب و رفع آن نیازها به سود کسب و کار ما گره خورده است.

ممکن است ما تصمیم بگیریم که برای شروع از یک صفحه اینستاگرامی شروع کنیم و در ابتدای کار نخواهیم برای راه اندازی یک سایت حرفه ای هزینه کنیم. آیا این انتخاب نادرستی است؟

ممکن است درست یا غلط باشد. این بستگی به استراتژی کسب و کار ما دارد. اما نکته مهم این است که در کنار این انتخاب به یاد داشته باشیم که ما مالک اینستاگرام ، تلگرام ، لینکداین یا فیس بوک و … نیستیم و این شبکه های اجتماعی  حق دارند که به فراخور نیاز خود تغییراتی در الگوریتم های خود بدهند. علاوه بر این در برخی از کشورها ، غیر از مالکان، افراد یا نهادهای دیگری غیر از صاحب آن پلتفرم ممکن است دسترسی به برخی از این پلتفرمها را محدود نمایند. بنابراین خوب است که بین سطح دسترسی به مخاطب و مقدار کنترل دلخواهمان بر محتوا و مخاطب ، یک نقطه بهینه را پیدا کنیم که مناسب استراتژی بازاریابی محتوا ی ما باشد.

نمودار زیر نکته بالا را بهتر نمایش می دهد:

انتخاب پلتفرم مناسب برای بازاریابی محتوا

منبع نمودار : کتاب Content Inc

می بینیم که هر چه دسترسی ما به مخاطبان احتمالی بالاتر و بیشتر باشد ، سمه ما در کنترل آنها کاهش پیدا می کند. از طرف دیگر هر چه کنترل ما بر فضای جذب مخاطب بیشتر باشد ، دسترسی به آنها سخت تر و پر زحمت تر است.

علیرغم دشواری های آن ، به نظر می رسد که کنترل بهتر و بیشتر ، در درازمدت خیال ما را بابت از دست رفتن محتوا و مخاطب به طور همزمان راحت کند. چه بسیار کسب و کارهای کوچک و درشتی که بعد از فیلتر شدن برخی ازشبکه های اجتماعی عملا تعطیل شدند. و تعداد زیادی از کانال های پر بازدید دچار ریزش مخاطب گشتند.

ارزش مخاطب های هر پلتفرم

سایت CMI در سلسله مراتب ارزش گذاری مخاطبان هر کانال ارتباطی ،  ترتیب زیر را بیان می کند:

انتخاب پلتفرم مناسب برای بازاریابی محتوا

اینکه ایمیل در بالای این لیست خودنمایی می کند نشان می دهد که تا چه اندازه کنترل بر لیست مخاطبان دارای اهمیت است. فالوور ، لایک و … متر و معیار به حساب می آیند ولی قدرت و نفوذ ما بر دایره مخاطبان را نشان نخواهد داد. و تازه مدام باید نگران از دست رفتن آنها به دلایل بالا باشیم.

در سلسله مراتب بالا برخی از گزینه ها ( دقیق تر : بسیاری از آنها) در ایران کارکردی ندارند. اما به هر حال فحوای کلام همان است که نمایش داده شده است. مخاطبانی برگزینید که تماما متعلق به دایره نفوذ و کنترل خودتان باشند.

در تدوین برنامه بازاریابی محتوای خود شاید بد نباشد که به این دو پارامتر جدی تر فکر کنیم. اگر حتی نمی خواهیم در ابتدای کار هزینه های زیادی به خودمان تحمیل کنیم ، انتخاب نگاه درازمدت تر به مقوله مخاطب ،می تواند در مدیریت بهتر تغییرات احتمالی کانال هایی غیر از وبسایت اختصاصی، ما را یاری کند.

2 فاکتور مهم در انتخاب پلتفرم مناسب برای بازاریابی محتوا
4.5 امتیاز از 2 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *