content curation چیست؟

content curation چیست؟

در حالیکه شاید سوال  ”  content curation چیست؟  ” سوال بسیاری از ما باشد اما مفهوم آن چیزی است که بسیاری از ما آن را می دانیم و روزانه شاید در حال انجام دادن آن باشیم. بنابراین مفهوم content curation از  معنی content curation برای ما ملموس تر است.

شاید اگر بخواهم یک ترجمه برای کلمه انگلیسی در عبارت ” content curation چیست؟ ” پیدا کنم عبارت ” گزینش محتوا ”  را انتخاب کنم. اما از آنجا که گزینش محتوا یا محتوای گزینش شده  تمام معنی curated content  را در خود ندارد، و کمی تکرار آن برایم ثقیل است، امیدوارم مرا ببخشید اگر ترجیحم در نوشتن ، استفاده از همان واژه انگلیسی است.

content curation چیست؟

content curation چیست؟

یادم می آید چند سال پیش دوست عزیزی برایم یک CD رایت کرده بود که اسم آن را گذاشته بود :  ” بهترین آهنگهای لئونارد کوهن” . از هر آلبوم کوهن زیباترین آهنگهای آن را انتخاب کرده بود و روی فولدرهایی با اسم و تاریخ آلبوم آهنگها را مرتب کرده و روی سی دی ریخته بود. به نظر من این CD یک مثال خوب از مفهوم content curation است. اگر چند لحظه صبوری به خرج دهید و تعاریف متخصصان محتوا  از محتوای curate شده را بخوانید متوجه منظور من از طرح این مثال خواهید شد.

معنی content curation طبق تعریف ویکی پدیا   :

” به فرآیند جمعآوری اطلاعات مرتبط در مورد یک موضوع content curation  گفته می شود. “

معنی content curation طبق مجله econtentmag :

”  به عمل پیدا کردن، جمع آوری و نمایش اطلاعات دیجیتال پیرامون یک موضوع خاص  content curation گفته می شود. “

معنی content curation  از زبان Michael Bhaskar و سایت وبمایندست :

” به فرآیند انتخاب محتوا، دسته بندی و  چیدمان آن به طوریکه برای مخاطب ارزش آفرین باشد content curation  گفته می شود.”

به نظر می رسد که دلیل ارزش آفرین بودن محتوای curate یا گردآوری شده به انبوه اطلاعات در دنیای دیجیتال برگردد. حجم بالای محتوا در فضای دیجیتال گاهی زمان جستجو و یافتن محتوای مرتبط را چنان بالا می برد که یافتن محتوایی که تولید کننده آن قبلا این راه را رفته باشد خوشحال کننده است. این کار آنقدر با ارزش است که امروزه پلتفرمهای بزرگی در دنیای آنلاین وجود دارند که تقریبا بخش بزرگی از محتوای آنها از تجمیع سایر محتواها به وجود آمده اند. در پست content curation به سبک Digg به معرفی یکی از آنها پرداخته ام. حتی در شبکه های اجتماعی شناخته شده در ایران مانند فیس بوک، توییتر و …  content curation  در هر لحظه در حال انجام است. کافی است کمی به ماهیت به اشتراک گذاری یا ری توییت کردن دقت کنید. آن وقت شاید بتوان ردپای محتوای curate شده را در دل آنها پیدا کرد.

 

تولید محتوا یا گردآوری محتوا؟

راستش را بخواهید نظر شخصی من این است که این دو مفهوم یعنی تولید محتوا (content creation) و content curation منافاتی با یکدیگر ندارند. حتی جاهایی می توانند مکمل یکدیگر باشند. به هر حال برای کسی که مدام در حال تولید محتوای اوریجینال برای وبلاگ یا کسب و کار خود است ، یافتن ایده های نو و بکر همیشه شدنی نیست. باید بپذیریم که ذهن ما که معدن طلا و الماس نیست که مرتب بشود از آن ایده های طلایی و درخشان استخراج کرد. در این مواقع شاید گردآوری مطالب از منابع مختلف یا تهیه لیستی از لینک های مرتبط با موضوع بتواند برای مخاطب هم جذاب و هم کارآمد باشد.

تجربه شخصی من از محتوای گردآوری شده ، استفاده از لیست لینک های پیرامون یک موضوع بوده است که اتفاقا در نهایت خیر دنیا و آخرت را برای تهیه کننده آن آرزو کرده ام .  پست “بهترین لینک های هفته “شاهین کلانتری ، دوست خوبم که در حوزه نویسندگی تولید محتوا می کند ، نمونه ای از این موارد است. اگر شما نیز تجربه مشابهی داشتید خوشحال می شوم اگر آن را در اینجا مطرح کنید.

content curation چیست؟
4.9 امتیاز از 14 رای

One Reply to “content curation چیست؟”

  1. یاسین

    مرسی از شما خانم کشاورز
    خیلی عالی بود. و تقریبا تنها سایت فارسی بودید که گوگل به من پیشنهاد داد.
    ممنونم از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *